Grupa 5 - TeoBańkologia

Grupa składa się głównie z mieszkańców Oleśnicy i okolic. Jej przewodnik jest nietypowym ewangelizatorem. Do głoszenia Dobrej owiny służą mu... bańki mydlane.

2019-07-19

„Jagódki” – tak nazywani byli wędrujący na Jasną Górę oleśniczanie. A to za sprawą granatowej, jagodowej barwy przypisanej do ich grupy. Najpierw szli do Częstochowy z grupą szóstą, nazywaną wówczas złoto-srebrną. W 1985 r. otrzymali swoją własną, oleśnicką. Ci, którzy tamtego pamiętnego roku ruszyli w trasę, wspominają, że pielgrzymka wrocławska liczyła wówczas… 18 tysięcy ludzi. Tyle że… przez 6 dni non stop padało; do celu dotarła połowa pątników: 9 tysięcy.

Lata 80. to złoty czas oleśnickiej grupy, która wówczas gromadziła nawet do 500 osób. Co roku „Jagódki” przygotowywały swój własny hymn. Oleśniczanie od zawsze nie tylko szli, ale i gościli idących – bo to w ich mieście drugiego dnia zatrzymuje się wrocławska pielgrzymka. Do dziś, gdy pielgrzymów nocujących pod Zamkiem Książąt Oleśnickich dopadnie ulewa podtapiająca namioty, mogą liczyć na wsparcie gospodarzy, a nawet otwarte drzwi ich mieszkań. Zapada w pamięć owa gościnność, a także Apele Jasnogórskie organizowane w oleśnickich świątyniach.

Przez lata zmieniali się księża przewodnicy – obecnie jest nim ks. Teodor Sawielewicz; zmieniali się pątnicy – reprezentanci różnych pokoleń, od dzieci po seniorów. Ks. Rafał Kowalski, jeden z oleśnickich przewodników, wspomina, że przez lata „piątka” miała charakter misyjny – co wiązało się z faktem, że szli w niej klaretyni oraz siostry z rożnych zgromadzeń misyjnych. Charakterystyczne dla grupy były właśnie intencje misyjne niesione na Jasną Górę.

Co jeszcze? W gronie „piątkowych” pielgrzymów zrodziło się bardzo wiele powołań kapłańskich. Jest wśród nich oleśniczanin ks. Tomasz Czabator.

– Moje powołanie zawdzięczam właśnie pielgrzymce. Poszedłem na nią po raz pierwszy w 1984 r., gdy kończyłem szkołę podstawową – wspominał. – Wędrowałem pod opieką animatorów Oazy przy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty, liczącej wówczas aż 300 osób. Po pielgrzymce zapragnąłem zostać ministrantem, potem lektorem. Należałem do Wspólnoty Krwi Chrystusa, a na pielgrzymce pełniłem funkcję kwatermistrza. Po liceum zdecydowałem się na seminarium.

Wśród związanych z „piątką” kapłanów są także m.in. księża Janusz Betkowski, Artur Stochła, Mariusz Woskowicz, Rafał Kupczak, Adam Olczykowski. Czekamy na kolejnych.

przewodnik: Ks. Teodor Sawielewicz

Uwaga. Grupa wyrusza z Wrocławia 2 sierpnia, ale można też w trakcie trasy na kilka dni.

Zapisy w roku 2019:

1) W Bazylice w zakrystii ( Parafia p.w.św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy)
2) W kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania (ul. Łużycka 4)
3) Zapisy internetowe poprzez wysłanie wiadomości na fanpage www.fb.com/teobankologia lub i ks. Teodora. Tu można też nadsyłać pytania.
Od 30 lipca do 1 sierpnia, w godz. od 11.00 – 17.00, tel. (71) 725-67-20.Centralny Punkt Informacji Pielgrzymkowej w DA Wawrzyny (Wrocław, ul. Bujwida 51)

Bagaże:
Bagaże powinny być złożone na placu św. Macieja we Wrocławiu przed Eucharystią w katedrze wrocławskiej, czyli ok. 5:45

Ważne! Bagaże muszą być podpisane: imieniem, nazwiskiem i numerem grupy.

Msza Święta dla Pielgrzymów z Grupy 5:
Msza św. Pielgrzymkowa – 31 lipca w Bazylice o 18.00, a potem spotkanie w salce przy kościele św. Trójcy ( znajduje się niedaleko Bazyliki).

Informacje dodatkowe:

Fanpage grupy 5 na Facebook: https://facebook.com/groups/169310946590207

Dołącz do wydarzenia na facebook’u: https://www.facebook.com/events/371733377017129/

Grupy

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze