Grupa 2 - dla spragnionych Słowa

Idą na Jasną Górę z wrocławskiej „małej Jasnej Góry”, pod sztandarem jej gospodarzy, paulinów. Mają nawet własnego… Szweda, który Częstochowę „najeżdża” od 30 lat.

2019-06-30

Grupa 2 początkowo nosiła nazwę „biblijnej” i prowadzona była przez diecezjalnych kapłanów. Paulini przybyli do Wrocławia w 1998 r. O. Maksymilian Stępień wspomina, jak w 1999 r. po raz pierwszy, z kilkoma współbraćmi, wyruszył w drogę z Pieszą Pielgrzymką Wrocławską. – Poszedłem potem do „Orzecha” i powiedziałem, że też chcielibyśmy mieć naszą grupę. Po pewnym czasie otrzymaliśmy zgodę – mówi, dodając, że taki jest pauliński charyzmat. – Z każdego miejsca Polski prowadzimy pielgrzymów na Jasną Górę, do naszej Matki i Królowej. Cieszymy się, że również z Wrocławia.

Maksymilian, od lat, z przerwami, pełni funkcję przewodnika grupy 2 – która z czasem przestała nosić nazwę „biblijna”, a stała się po prostu „paulińską”. Dziś liczy 110-130 osób. Choć jest w tym gronie również młodzież, jej trzon stanowią ludzie dorośli; więcej tu modlitwy, mniej śpiewu, grupa należy do bardziej wyciszonych. – Idą w niej ludzie, którzy chcą naprawdę pogłębić ducha wiary, szukają „czegoś więcej”. Dla grupy charakterystyczne jest rozmodlenie i maryjność. Za jej patronkę obraliśmy Matkę Bożą Jasnogórską – do której w czasie wędrówki odmawiamy nowennę, z dodatkowymi modlitwami i konferencjami – tłumaczy o. Stępień. – Jestem „zawodowym”, maryjnym paulinem, nie wyobrażam więc sobie by było inaczej – trzymamy się mocno Matki Bożej. Kilka lat temu przeżywaliśmy oddanie się Maryi w „niewolę miłości”. Myślę, że ponowimy ten akt. Tegoroczne hasło pielgrzymki, „Radość Ewangelii”, jest bardzo mocno związane z radością Zwiastowania, z radosnymi tajemnicami Różańca, a więc również z Matką Bożą.

Przewodnik podkreśla, że w grupie 2 panuje rzeczywiście atmosfera miłości i życzliwości. – Doświadczyć tu można mocy słowa, modlitwy, także ciszy. Dbamy o to, by konferencje (zwykle długie!), były dobre, jak najlepsze – podkreśla. – Idą tu ludzie, którzy chcą „nakarmić się” Słowem.

Trudno mówić o „dwójce” nie wspominając o jednej z jej charakterystycznych postaci: o. Eugeniuszu Machnicy, polskim oblacie, który obecnie pełni swoją posługę w Szwecji. Po raz pierwszy (wtedy jeszcze z Polski) wyruszył z wrocławską pielgrzymką w 1985 r. I idzie z nią odtąd co roku – przyjeżdżając tu najpierw z Norwegii, potem ze Szwecji. Pozostaje wierny „dwójce”. – Wszystko się może zmienić, ale nie o. Eugeniusz – mówi o. Maksymilian. Co ciekawe „dwójkowy Szwed” obecnie pełni swoją posługę w Ystad, w parafii, której patronuje św. Mikołaj. Ten sam święty patronuje wrocławskiej parafii paulinów, gdzie od niedawna istnieje Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.

przewodnik: Ojciec Maksymilian Stępień

Zapisy w roku 2019:

 • do końca lipca, w zakrystii kościoła Paulinów przy ul. św. Antoniego 30 lub na furcie klasztornej
  Telefon kontaktowy (do klasztoru Paulinów): (71) 792 52 70.
 • od 30 lipca do 1 sierpnia, w godz. od 11.00 – 17.00, tel. (71) 725-67-20.
  Centralny Punkt Informacji Pielgrzymkowej w DA Wawrzyny (Wrocław, ul. Bujwida 51)

Bagaże:

 • 02.08. – godz. 5.30 – 5.55 przy pomniku Papieża św. Jana XXIII, ul. św. Marcina przy znaku gr.2
 • Ważne! Bagaże muszą być podpisane: imieniem, nazwiskiem i numerem grupy.

Msza Święta 1 sierpnia dla Pielgrzymów z Grupy 2:
godz. 18:00 w kościele Paulinów przy ul. św. Antoniego 30.
Po Mszy spotkanie.

Grupy

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze

 • 11.08.2023
  43. PPW - podsumowanie głównego przewodnika

  43. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę przeszła do historii. Jaka była? Piękna jak "Piękna Oblubienica". Oto podsumowanie głównego przewodnika, ks. Tomasza Płukarskiego.

 • 11.08.2023
  #NaSzlakuDoMaryi2023 - przeżyjmy to jeszcze raz

  Bardzo się cieszymy z głosów, które do nas docierają, że podobały się wam nasze filmiki z cyklu #NaSzlakuDoMaryi2023. Powstało łącznie 9 odcinków, a my zachęcamy do ich oglądania i przekazywania dalej. Może staną się dla kogoś inspiracją do wyruszenia w drogę...

 • 11.08.2023
  Początek

  Homilię podczas Mszy św. kończącej 43. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasnej Górze wygłosił bp Maciej Małyga. Obejrzyj, posłuchaj i zastosuj.

 • 11.08.2023
  Wszystkie zdjęcia z 43. PPW w jednym miejscu

  Pewnie jest ich kilka tysięcy i zapewne nie jest łatwo odnaleźć wszystkie galerie. Dla ułatwienia, zebraliśmy linki do nich w jednym miejscu. Wystarczy kliknąć i przenieść się na kolejne etapy wędrówki.

 • 11.08.2023
  #NaSzlakuDoMaryi2023 - odc. 8

  To już ostatni odcinek pielgrzymkowego vloga podczas 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Tym razem o: dobrym zaczesie, pięknie pielgrzymki, charytatywnych zakrętkach, trudach, które stają się radością. Dziękujemy za uwagę i zachęcamy, by do vlogów wracać przez cały rok.

 • 10.08.2023
  PPW2023 - Dzień 8 - Cisie-Jasna Góra cz.3

  ​​​​Ale to już było... Mamy dla was mnóstwo zdjęć z ostatniego dnia 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Oto ostatnia z trzech galerii. Miłego oglądania!

 • 10.08.2023
  PPW2023 - Dzień 8 - Cisie-Jasna Góra cz.2

  ​​Ale to już było... Mamy dla was mnóstwo zdjęć z ostatniego dnia 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Oto druga z trzech galerii. Miłego oglądania!