Wiemy coraz więcej
27 lutego odbyło się kolejne spotkanie przewodników Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Zasadnicze kwestie organizacyjne są już znane. Teraz przyszedł czas na ich realizację.
2023-03-01
Od kilku tygodni znamy już hasło 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej - "Piękna Oblubienica" - wiemy również, iż tegoroczne rekolekcje w drodze będą o jeden dzień krótsze od ostatnich - wyruszymy na trasę 3, a cel osiągniemy 10 sierpnia. "Oszczędność" dnia jest możliwa w związku z rezygnacją z noclegu w Częstochowie. "Atak" na szczyt nastąpi po noclegu w miejscowości Cisie, a Msza św. na zakończenie zaplanowana została w godzinach popołudniowych. Trasa zasadniczo się nie zmieni.
- Tych ostatnich kilka miesięcy poświęcimy na przygotowania merytoryczne - tematy konferencji, przygotowanie przewodnika dla duchowych uczestników - a także dopięcie kwestii organizacyjnych - wynajem samochodów, objazdy trasy, uzyskanie wszelkich zgód od odpowiednich służb i władz lokalnych - wyjaśnia ks. Tomasz Płukarski, główny przewodnik PPW.
Kwestią, która była najdłużej omawiana podczas spotkania przewodników dotyczyła finansowania pielgrzymki. - Obliczylismy, że dotychczas tzw. wpisowe pielgrzymów zapewniało zaledwie 60 proc. niezbędnego budżetu. Żyjemy w realiach wolnorynkowych. Pielgrzymka ma wiele stałych kosztów niezależnie od tego jak wielu pątników wyrusza na szlak. To dotyczy na przykład transportu, zabezpieczenia czy wynajmu toalet. Niestety od kilku lat liczba uczestników maleje, pojawiły się trudności, by spiąć wszystko ekonomicznie. Do tego należy dodać to z czym wszyscy zmagamy się na co dzień - czyli rosnące ceny w zasadzie w każde dziedzinie - zauważa ks. Płukarski.
Jakie więc są największe potrzeby pielgrzymki? - Zawsze potrzeba jest jedna - abyśmy przeżyli rekolekcje w drodze w taki sposób, by zewnętrzne trudności organizacyjno-finansowe nam w tym nie przeszkodziły - zaznacza. Przewodnicy w związku z zaistniałą sytuacją podjęli decyzję, że zmienią się kwoty wpisowego. - Na dziś wiemy, że za każdego dorosłego uczestnika będzie ona wynosić 130 zł. Na pewno jednak utrzymamy zniżki dla kolejnych dzieci w pielgrzymujących rodzinach. Pojawi się również jeszcze jedna kategoria - młodzież pielgrzymująca indywidualnie w wieku do lat 16. Zmienią się również stawki dla tych, którzy będą chcieli uczestniczyć w pielgrzymce mniejszym wymiarze dniowym. Szczegóły podamy już wkrótce - dodaje.
Ks. Tomasz Płukarski zaznacza również, że Piesza Pielgrzymka Wrocławska to propozycja nie tylko dla tych, którzy zmierzają na Jasną Górę na własnych nogach. - Zapraszamy tych, którzy z różnych względów nie mogą chodzić dłuższych dystansów, zapewne są to głównie względy zdrowotne, do tego, by włączyli się do grupy wolontariuszy obsługujących pątników. To też jest forma pielgrzymowania, a takich osób każdego roku potrzebujemy ok. 100. Już teraz można zgłosić swoją gotowość pod adresem pielgrzymka@pielgrzymka.pl.