Początek

Homilię podczas Mszy św. kończącej 43. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasnej Górze wygłosił bp Maciej Małyga. Obejrzyj, posłuchaj i zastosuj.

2023-08-11

Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii bp Maciej zauważył, że w Kanie Galilejskiej dokonuje się początek - pierwszy znak. - To zaproszenie dla każdego z nas, by zacząć na nowo, by tak jak Kościół w Efezie, wrócić do pierwszej miłości, aby podjąć to, co od dawna wymaga naszej pracy, zacząć jeszcze raz. Bóg otwiera dla nas drzwi, daje nam szanse na nowy początek - zaznaczył.

Wyjaśniał, że zaproszenie Pana do nowego początku jest cały czas otwarte, a a każdy z nas wie, gdzie powinien zacząć jeszcze raz - pokonać zniechęcenie, wstać. Podpowiedzią dla nowego początku jest postawa Maryi i sług - postawa zaufania. - Zaufaj Bogu, że ten nowy początek nie będzie ułudą (...), kolejną porażką - podkreślił.

Jako drugą podpowiedź wymienił słuchanie. Tłumaczył, ze w słowach "Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie" wybrzmiewa to, że najpierw jest słuchanie. - Słuchać słowa Bożego. Jeśli będziemy w nim zanurzeni to początek ma szansę.

Trzecia podpowiedź to czyn - "uczyńcie". W tym miejscu nawiązał znów do postawy Maryi, która wstała i poszła do Elżbiety. Podkreślił, że papież Franciszek zapraszał do tego młodzież podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, aby zachować postawę pielgrzymowania. - Zachować dobre wino aż do końca. Tak rozpocząć i potem być wytrwałym, by przyniosło to owoce.

W kontekście tych trzech podpowiedzi - zaufania, słuchani i czynu odniósł się do rozpoczynającego się we wrześniu synodu diecezjalnego. Zaznaczył, że jest to czas wielkich rekolekcji, wspólnego słuchania słowa Bożego. - Moim osobistym zdaniem posłuszeństwo temu dziełu jest posłuszeństwem Bogu - mówił. Dodał, że to czas nawrócenia i odnowy naszej diecezji. - Zróbmy to razem. To może być nowym początkiem dla naszego pokolenia lub naszych pokoleń. To jest zaproszenie dla każdego czas. (...) Jest to szansa na nowy początek, którą podpowiada nam Bóg. Nie dobrze byłoby zachować dobre wino tylko do dziś, a jutro, gdy skończy się ten etap drogi [pielgrzymka, przyp. red.], wrócić do wina starego.

Aktualności, Multimedia

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze

 • 11.08.2023
  43. PPW - podsumowanie głównego przewodnika

  43. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę przeszła do historii. Jaka była? Piękna jak "Piękna Oblubienica". Oto podsumowanie głównego przewodnika, ks. Tomasza Płukarskiego.

 • 11.08.2023
  #NaSzlakuDoMaryi2023 - przeżyjmy to jeszcze raz

  Bardzo się cieszymy z głosów, które do nas docierają, że podobały się wam nasze filmiki z cyklu #NaSzlakuDoMaryi2023. Powstało łącznie 9 odcinków, a my zachęcamy do ich oglądania i przekazywania dalej. Może staną się dla kogoś inspiracją do wyruszenia w drogę...

 • 11.08.2023
  Początek

  Homilię podczas Mszy św. kończącej 43. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasnej Górze wygłosił bp Maciej Małyga. Obejrzyj, posłuchaj i zastosuj.

 • 11.08.2023
  Wszystkie zdjęcia z 43. PPW w jednym miejscu

  Pewnie jest ich kilka tysięcy i zapewne nie jest łatwo odnaleźć wszystkie galerie. Dla ułatwienia, zebraliśmy linki do nich w jednym miejscu. Wystarczy kliknąć i przenieść się na kolejne etapy wędrówki.

 • 11.08.2023
  #NaSzlakuDoMaryi2023 - odc. 8

  To już ostatni odcinek pielgrzymkowego vloga podczas 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Tym razem o: dobrym zaczesie, pięknie pielgrzymki, charytatywnych zakrętkach, trudach, które stają się radością. Dziękujemy za uwagę i zachęcamy, by do vlogów wracać przez cały rok.

 • 10.08.2023
  PPW2023 - Dzień 8 - Cisie-Jasna Góra cz.3

  ​​​​Ale to już było... Mamy dla was mnóstwo zdjęć z ostatniego dnia 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Oto ostatnia z trzech galerii. Miłego oglądania!

 • 10.08.2023
  PPW2023 - Dzień 8 - Cisie-Jasna Góra cz.2

  ​​Ale to już było... Mamy dla was mnóstwo zdjęć z ostatniego dnia 43. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Oto druga z trzech galerii. Miłego oglądania!