Przeprawmy się na drugi brzeg
Pielgrzymkę można zrozumieć tylko wtedy, gdy stanie się ona naszym osobistym spotkaniem z Bogiem i drugim człowiekiem, albo z Bogiem obecnym w drugim człowieku. I na to spotkanie prowadzi nas nasza Matka Maryja mówił w homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej 41. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską bp Jacek Kiciński CMF.
2021-08-03
Bp Jacek odwołał się do odczytanego fragmentu Ewangelii i zwrócił uwagę, że już na samym początku naszego szlaku jesteśmy świadkami przeprawy uczniów Jezusa na drugi brzeg Jeziora Genezaret. Jezus idzie na miejsce osobne się modli, a uczniowie wsiadają do łodzi i próbują się dostać na drugi brzeg.
Zauważył, że uczniowie muszą pokonać dwie rzeczy: ciemność i przeciwny wiatr. - I w tej ciemności i gdy wiatr jest przeciwny, Jezus przychodzi po wodzie. W ostatniej chwili. Ten moment przyjścia Jezusa jest dla uczniów momentem bezradności. Jezus pokonuje ciemności wiatr przeciwny. Objawia się jako Pan, który pokonuje żywioły, a Jego słowa są pełne miłości i nadziei. Mówi do uczniów: Odwagi! Bo ja jestem z wami! - przypomniał.
Podkreślił, że jesteśmy świadkami trzech spotkań. Jezus najpierw spotyka się z Piotrem, potem ze wszystkimi uczniami w łodzi, a następnie z mieszkańcami krainy Genezaret. - Każdy w tych spotkaniach może się odnaleźć - przekonywał. Zaznaczył, że charakteryzują je trzy słowa: zwątpienie, wiara i uzdrowienie.
- I my wyruszamy dziś na szlak. Przeprawmy się na drugi brzeg. Nasza sytuacja jest bardzo podobna do uczniów, ale jesteśmy bardziej uprzywilejowani, bo w naszej łodzi Chrystus jest od samego początku. Dlatego pielgrzymkę rozpoczynamy Eucharystią. Ale każdy z nas ma swoje ciemności i swój wiatr przeciwny. Z jednej strony jest to, co jest zewnętrzne - pandemia, ograniczenia i niepewność, a z drugiej to, co wewnętrzne - niemoc, bezradność i bezsilność. Jezus na początku tej pielgrzymki przychodzi i mówi: „To Ja Jestem! Odwagi! Nie lękaj się! Jestem z Tobą” - zaznaczył.
Następnie przekonywał, że czas pielgrzymki to przede wszystkich czas spotkania z Jezusem i jego Matką.
Bp Jacek przypomniał, że na Jasną Górę zmierzamy z różnymi intencjami. Wspomniał również zmarłego w maju ks. Stanisłąwa "Orzecha" Orzechowskiego. - On towarzyszy nam już z innej perspektyw, perspektywy wieczności. Orzechu! Wstawiaj się za nami! - wołał. Przypomniał też, że oprócz swoich, niesiemy intencje papieża Franciszka, abp Józefa Kupnego i archidiecezji wrocławskiej.
Posłuchaj całej homilii: