Zapisujcie się na pielgrzymkę trzebnicką!
W poniedziałek 5 października odbyło się spotkanie przewodników grup Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Zapadły ostateczne decyzje o kształcie tegorocznej wędrówki do grobu św. Jadwigi Śląskiej (17 października). Jedyną przeszkodą może być "czerwona strefa" w powiecie trzebnickim. Przypominamy o zasadach uczestnictwa.
2020-10-06
Obecni na spotkaniu przewodnicy potwierdzili wcześniejsze propozycje. - Podstawą uczestnictwa jest wypełnieni formularza zgłoszeniowego i przyjęcie regulaminu, który na potrzeby pielgrzymki trzebnickiej powstał - mówi ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW. Podkreśla przy tym, że w formularzu znajdzie się regulamin i oświadczenie o stanie zdrowia, które trzeba zaakceptować. - W czasie pielgrzymki będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się między grupami, a będą także zobowiązani do zasłaniania ust i nosa na terenie Wrocławia i w każdej miejscowości, przez którą będą przechodzić. Profilaktycznie będą również zwiększone odstępy między grupami - wymienia najważniejsze zasady. Ustalenia nie będą aktualne, gdy powiat trzebnicki znajdzie się w "czerwonej strefie". Jeśli zapadni decyzja w czwartek 15 października, pielgrzymka automatycznie zostanie odwołana.
Służby porządkowe PPW bardzo proszą o zdyscyplinowanie się zwłaszcza podczas wyjścia kolumny pielgrzymkowej z Ostrowa Tumskiego oraz ruszania na kolejne etapy po odpoczynkach. - Bardzo mocno podkreślamy, by sobotni poranek o 6.00 NIE gromadzić się w katedrze wrocławskiej, ale przy znakach grup, do których się zapiszemy przez formularz. Znaki będą rozstawione w kolejności wzdłuż ul. Świętokrzyskiej i ul. Katedralnej już od ok. 5.45. W katedrze będzie obecna tylko ostatnia grupa - 21 - tłumaczy ks. Płukarski. Zaznacza, że "jedynka", a za nią kolejne grupy wyruszą tuż po zakończeniu nabożeństwa. - To bardzo ważne byśmy byli zwarci i gotowi na czas.
Aktualna lista przewodników grup
Organizatorzy zwracają uwagę, że ze względów sanitarnych nie będzie możliwości, by na trasie zakupić kawę i herbatę, dlatego pątnicy muszą zadbać o prowiant we własnym zakresie. Powrót z pielgrzymki będzie się odbywał prywatnie, autobusami PKS (bilety u kierowców) oraz szynobusami Kolei Dolnośląskich - podstawione zostaną maksymalnie trzy składy, ale będzie obowiązywał z limit pasażerów (bilety do nabycia na trasie w oznaczonych punktach).
Pielgrzymka będzie przechodziła przez Krzyżanowice, Malin i Wysoki Kościół. W przypadku, gdy liczba pielgrzymów będzie duża, planowane jest rozdzielenie kolumny za Malinem. Część pątników będzie szła przez Brochocin. Oba nurty spotkają się w Trzebnicy. Msza kończąca pielgrzymkę zaplanowana jest na 16.30. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi ordynariusz diecezji łowickiej, bp Andrzej Dziuba. Eucharystię będzie kolncelebrował metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Msza będzie transmitowana na www.wroclaw.gosc.pl, www.ppw.gosc.pl i w mediach społecznościowych "Gościa Wrocławskiego".
Tegoroczna piesza pielgrzymka do grobu św. Jadwigi Śląskiej odbędzie się pod hasłem "O święta Uczto".