Z pokojem na ustach i w sercach

Znany jest już program 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Przewodnicy grup ruszają z bezpośrednimi przygotowaniami. Do udziału w PPW przygotowuje się też po raz pierwszy aż dwóch biskupów...

2022-05-11

Na początku spotkania przewodników grup ks. Henryk Wachowiak złożył sprawozdanie z ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli pieszych pielgrzymek w Polsce. Zaznaczył, że dominuje przekonanie, że w tym roku - po dwóch latach pandemicznej przerwy - na pątniczy szlak wyruszy więcej pielgrzymów jak w 2019 roku.

Tegorocznym hasłem pod którym pątnicy z archidiecezji wrocławskiej wyruszą przed oblicze Czarnej Madonny są słowa: "Chrystus naszym pokojem". Jak zaznacza ks. Tomasz Płukarski, główny przewodnik dotyka ono dwóch rzeczywistości. Z jednej strony bezpośrednio nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego: "Posłani w pokoju Chrystusa", a z drugiej dotyka obecnej sytuacji na Ukrainie i potrzeby oddania Chrystusowi dramatu, który się tam rozgrywa.

Hasło będzie obecne w rozważaniach w ramach konferencji w poszczególnych grupach, ale nie będzie ono jedynym akcentem. W trwającym we Wrocławiu Roku św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein  nie może zabraknąć odniesień do wielkiej wrocławianki. W założeniu będą one częścią wprowadzenia do codziennej modlitwy Anioł Pański. Natomiast przed pielgrzymkowymi Eucharystiami będą przybliżane sylwetki męczenniczek elżbietańskich - s. Marii Paschalis Jahn i jej IX Towarzyszek. Ich beatyfikacja zaplanowana jest na 11 czerwca we wrocławskiej katedrze o 11.00. Ponadto w Wolołęce 5 sierpnia odbędzie się nabożeństwo pokutne, które poprowadzi ks. Henryk Wachowiak, a dzień później, w Kluczborku, wieczorną modlitwę uwielbienia. Tego dnia jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych będzie przeżywać s. Marii Czepiel, elżbietanka.

Pątnicy wyruszą na szlak 2 sierpnia. O 6.00 zaplanowano Mszę św. w katedrze wrocławskiej, po której kolumna pielgrzymkowa wyruszy w 9-dniową wędrówkę. Finałowym akcentem będzie Msza św. na Jasnej Górze 10 sierpnia o 11.00. - Trasa się nie zmienia poza jednym elementem. Zamiast w Częstochowie-Zaciszu, ostatni nocleg zaplanowaliśmy w Częstochowie-Kawodrzy. Uznaliśmy, że tzw. czołgowisko obok kościoła salezjanów nie jest idealnym miejscem do rozbicia namiotów, stąd zmiana. Za wyborem przemawia fakt, że w nowym dla nas miejscu od jakiegoś czasu namioty rozbija Piesza Pielgrzymka Świdnicka - zaznacza. Taka lokalizacja spowoduje, że ci, którzy będą chcieli udać się 9 sierpnia na Apel Jasnogórski niestety będą mieli do paulińskiego kompleksu klasztornego dłuższą drogę.

Ciekawostką może być fakt, że chęć udziału w pielgrzymce wrocławskiej wyraziło aż dwóch biskupów. Bp Jacek Kiciński od lat towarzyszy PPW, natomiast nowy biskup pomocniczy wrocławski, Maciej Małyga zadeklarował, że wyruszy na pielgrzymkowy szlak jeśli pozwolą mu na to powierzone w diecezji obowiązki.

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze