Wyruszyli w Bożą drogę

Przede wszystkim w intencji pokoju wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. W tym roku do jasnogórskiego tronu Maryi wraz z pątnikami wyruszyło dwóch biskupów - bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga.

2022-08-02

Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

Przyjdź - tak mówi dziś Pan Jezus do Piotra, ale mówi też do ciebie - przyjdź, wyrusz w drogę - mówił we wstępie do Eucharystii przewodniczący zgromadzeniu.

W homilii przypomniał, że Jezus zwraca się dziś do nas tymi słowami, zachęca do zaufania i zapewnia o swojej obecności. - W tej Ewangelii widzimy Piotra, który nie dochodzi do celu - podkreślił. Zaznaczył, że różne są drogi - Jest droga Jezusa, który nie zawraca, który idzie się modlić i na tej modlitwie trwa, doszedł nawet na Golgotę, ale jest też droga Piotra, który idzie, ale który po drodze traci siły - zwrócił uwagę. Podkreślił, że nie chodzi tu o fizyczna rezygnację po którymś z etapów z dalszego pielgrzymowania, ale o zatrzymanie na naszej życiowej drodze. - Są różne powody - dodał.

Bp Maciej zwrócił uwagę na moment, gdy św. Piotr zawołał: "Panie ratuj!". - Wówczas dzieje się coś pięknego. Jezus natychmiast wyciąga rękę. To "natychmiast" jest bardzo piękne i daje nam wielką nadzieję, że nasz Pan nie zwleka, nie czeka, nie mówi tonącemu "dasz radę" skoro on rady nie dał. Natychmiast wyciąga rękę i chwyta tego, który ustał w swojej drodze - mówił.

- Myślę, że wielu z nas wyrusza na pielgrzymkę właśnie dlatego, że być może zbyt często w jakiś naszych drogach, gdzie dobrze zaczynamy, zatrzymujemy się. (...) Zatem na początek dostajemy w Słowie Bożym coś zupełnie podstawowego, co Kościół nazywa Kerygmatem - podstawowym przekazem wiary. To miłość Ojca do ciebie. a obok tego doświadczenie jakiejś rany, grzechu, które niszy we mnie obraz syna (córki), że nie umiem chodzić po wodzie, ale tonę. To wszystko jest wielką prawdą wiary, człowieczeństwa - wyjaśniał.

Zachęcał, by każdy zawierzył się jako pielgrzym zarówno w duchu pokuty i umartwienia, jak i radości, zaufania. - W nich jest Ktoś, kto mówi do ciebie "Przyjdź" i prowadzi cię poprzez jakąś wodę, jest zawsze gotowy do tego, by natychmiast podać tobie rękę - spuentował.

Posłuchaj całej homilii:

Na zakończenie pątnicy uklękli jeszcze przed Najświętszym Sakramentem na krótka adorację, a następnie uformowała się kolumna pielgrzymkowa i ruszyła w kierunku dzisiejszego celu - Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, do patronki Dolnego Śląska i archidiecezji wrocławskiej.

Zapraszamy do duchowej łączności i wirtualnego udziału w 42. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej. Kilka raz dziennie w serwisie www.ppw.gosc.pl będzie można znaleźć najnowsze zdjęcia z trasy, transmisje Mszy św., ciekawostki, relacje tekstowe i kolejny sezon vloga pielgrzymkowego #NaSzlakuDoMaryi.

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze

 • 27.09.2022
  "Idziemy razem" do św. Jadwigi

  Pielgrzymka trzebnicka coraz bliżej. Do grobu św. Jadwigi Śląskiej wyruszymy już 15 października. Ruszcie z nami!

 • 12.08.2022
  #NaSzlakuDoMaryi2022 - odc. 10

  Powstał jeszcze jeden odcinek vloga #NaSzlakuDoMaryi2022. Niech będzie inspiracja do wirtualnego powrotu na pielgrzymkowy szlak. A co w odcinku? O autobusowej pokusie, znów o jedzeniu, o propagandzie oraz wspomnienie z prezentacji w Kluczborku. Zapraszamy.

 • 12.08.2022
  Pieszo do Matki Bożej Otynijskiej

  W Uroczystość Wniebowzięcia NMP wyruszy z Namysłowa do Ligoty Książęcej piesza pielgrzymka. 16-kilometrową trasę w ostatnich latach pokonywało nawet ok. 400 osób.

 • 12.08.2022
  "Chrystus jako pierwszy" po raz czwarty

  Już po raz czwarty, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na trasę pielgrzymkową wyruszy Parafialna Piesza Pielgrzymka do Brzezinki. To może być wspaniała "dogrywka" do zakończonej 10 sierpnia Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

 • 11.08.2022
  Klerycy oddali się Maryi

  50. Pielgrzymka Kleryków MWSD na Jasną Górę odbyła się w tym roku w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Klerycy zostali w Częstochowie trochę dłużej i właśnie 11 sierpnia zakończyli swój pątniczy wysiłek.

 • 11.08.2022
  Wszystkie zdjęcia w jednym miejscu

  Zdjęć jest łącznie kilka tysięcy. Palec Karola Białkowskiego wydaje się wciąż opuchnięty... Teraz przyszedł czas na pątników, którzy wrócili już z Jasnej Góry na znalezienie siebie, znajomych i wspomnienie dobrego czasu.

 • 11.08.2022
  PPW 2022. Idziemy razem

  Na tej drodze spotkaliśmy Kościół, który jest piękny , bo Pan jego piękno odsłonił - mówił bp Maciej Małyga na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.