Wracaj

W trzecim dniu 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej miała miejsce Msza św. prymicyjna. Przewodniczył jej prymicjant - bp Maciej Małyga.

2022-08-04

Bp Maciej zauważył, że dziś słyszymy w Ewangelii po raz kolejny "przyjdź" i "pragnij", ale w drugiej jej części wypowiada te słowa nie Jezus do Piotra czy do Kananejki. Zaznaczył, że dzieje się tu zupełnie odwrotnie i to "na odwrót" jest według Pana Jezusa szatańskie. - Widzimy zuchwałość, która przekroczyła swoją miarę. O tej dobrej zuchwałości mówiliśmy, ale tutaj Piotr bierze Jezusa na bok i mówi Mu "Ty idź tam, gdzie ja chcę", "Pragnij Boże tego, czego ja pragnę" - mówił.

Kaznodzieja zaznaczył, że widzimy w tej scenie wielkość Piotra w jego wyznaniu, moment pychy i w trzecim kroku upadek. - Czy nam się tak nie zdarza, że po chwilach wielkich uniesień, świętych godzin, przychodzi coś zupełnie odwrotnego? - pytał.

- To co Jezus mówi do Piotra spróbujmy zmieścić w jednym słowie - "wracaj". I niech to będzie jedno z zaproszeń tej Ewangelii. Wracaj na swoje miejsce na drodze za Jezusem, do Jego pragnień, do myślenia Jego Ojca, który objawił ci wiarę, wracaj do przymierza, które zawarł z tobą Bóg. To jest odwołanie do naszej pamięci poprzez którą wędrujemy do naszej historii - mówił.

Na zakończenie Mszy św. były życzenia dla prymicjantów.

Posłuchaj całej homilii:

 

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze