Wracaj

W trzecim dniu 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej miała miejsce Msza św. prymicyjna. Przewodniczył jej prymicjant - bp Maciej Małyga.

2022-08-04

Bp Maciej zauważył, że dziś słyszymy w Ewangelii po raz kolejny "przyjdź" i "pragnij", ale w drugiej jej części wypowiada te słowa nie Jezus do Piotra czy do Kananejki. Zaznaczył, że dzieje się tu zupełnie odwrotnie i to "na odwrót" jest według Pana Jezusa szatańskie. - Widzimy zuchwałość, która przekroczyła swoją miarę. O tej dobrej zuchwałości mówiliśmy, ale tutaj Piotr bierze Jezusa na bok i mówi Mu "Ty idź tam, gdzie ja chcę", "Pragnij Boże tego, czego ja pragnę" - mówił.

Kaznodzieja zaznaczył, że widzimy w tej scenie wielkość Piotra w jego wyznaniu, moment pychy i w trzecim kroku upadek. - Czy nam się tak nie zdarza, że po chwilach wielkich uniesień, świętych godzin, przychodzi coś zupełnie odwrotnego? - pytał.

- To co Jezus mówi do Piotra spróbujmy zmieścić w jednym słowie - "wracaj". I niech to będzie jedno z zaproszeń tej Ewangelii. Wracaj na swoje miejsce na drodze za Jezusem, do Jego pragnień, do myślenia Jego Ojca, który objawił ci wiarę, wracaj do przymierza, które zawarł z tobą Bóg. To jest odwołanie do naszej pamięci poprzez którą wędrujemy do naszej historii - mówił.

Na zakończenie Mszy św. były życzenia dla prymicjantów.

Posłuchaj całej homilii:

 

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze

 • 12.08.2022
  #NaSzlakuDoMaryi2022 - odc. 10

  Powstał jeszcze jeden odcinek vloga #NaSzlakuDoMaryi2022. Niech będzie inspiracja do wirtualnego powrotu na pielgrzymkowy szlak. A co w odcinku? O autobusowej pokusie, znów o jedzeniu, o propagandzie oraz wspomnienie z prezentacji w Kluczborku. Zapraszamy.

 • 12.08.2022
  Pieszo do Matki Bożej Otynijskiej

  W Uroczystość Wniebowzięcia NMP wyruszy z Namysłowa do Ligoty Książęcej piesza pielgrzymka. 16-kilometrową trasę w ostatnich latach pokonywało nawet ok. 400 osób.

 • 12.08.2022
  "Chrystus jako pierwszy" po raz czwarty

  Już po raz czwarty, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na trasę pielgrzymkową wyruszy Parafialna Piesza Pielgrzymka do Brzezinki. To może być wspaniała "dogrywka" do zakończonej 10 sierpnia Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

 • 11.08.2022
  Klerycy oddali się Maryi

  50. Pielgrzymka Kleryków MWSD na Jasną Górę odbyła się w tym roku w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Klerycy zostali w Częstochowie trochę dłużej i właśnie 11 sierpnia zakończyli swój pątniczy wysiłek.

 • 11.08.2022
  Wszystkie zdjęcia w jednym miejscu

  Zdjęć jest łącznie kilka tysięcy. Palec Karola Białkowskiego wydaje się wciąż opuchnięty... Teraz przyszedł czas na pątników, którzy wrócili już z Jasnej Góry na znalezienie siebie, znajomych i wspomnienie dobrego czasu.

 • 11.08.2022
  PPW 2022. Idziemy razem

  Na tej drodze spotkaliśmy Kościół, który jest piękny , bo Pan jego piękno odsłonił - mówił bp Maciej Małyga na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

 • 10.08.2022
  #NaSzlakudoMaryi2022 - odc. 9

  Pątnicy u celu, a więc lądujemy również z tegorocznym vlogiem #NaSzlakuDoMaryi (choć może będzie jeszcze mała dogrywka). W odcinku 9: o tęsknocie za mięsem, o apostolskim posłaniu, o pielgrzymce, która się nie kończy, a wszystko zaczyna.