Przygotowania do pielgrzymki trzebnickiej

W Brzeziej Łące u głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej odbyło się spotkanie wszystkich przewodników grup. Ustalenia dotyczyły tegorocznej pielgrzymki do grobu św. Jadwigi Śląskiej.

2021-09-28

Najważniejsza informacja brzmi: IDZIEMY!

Wszystko wskazuje na to - jeśli centralnie nie zostaną wprowadzone ograniczenia - że w sobotę 16 października wyruszymy na trasę w normalnym trybie. UWAGA! Na pielgrzymkę nie ma zapisów.

Ks. Tomasz Płukarski, główny przewodnik PPW podkreśla, że zaproszenie jest otwarte dla wszystkich chętnych. - Chcielibyśmy, aby pielgrzymka trzebnicka zyskała charakter rodzinny. Dlatego jako hasło wybraliśmy zdanie: "Z rodziną do św. Jadwigi". To nawiązanie do trwającego Roku Rodziny "Amoris letitia". W związku z zaproponowanym tematem będziemy na trasie rozważać o wartości rodziny w Kościele - mówi ks. Tomasz.

A co z technicznymi sprawami? Początek pielgrzymki zaplanowany jest na 16 października. O 6.00 w katedrze wrocławskiej rozpocznie się nabożeństwo, po którym utworzy się kolumna pielgrzymkowa. Tradycyjnie pątnicy ruszą ulicami Wrocławia przez Ołbin i dalej ulicami Trzebnicką i Kamieńskiego aż do granic miasta. Pierwszy postój zaplanowany jest w Krzyżanowicach, a drugi w Malinie. - Wciąż zastanawiamy się nad tym, czy będzie potrzebny podział kolumny na dwie części tak jak to było chociażby w 2019 roku. Wszystko zależy od liczby uczestników, którą trudno nam na dziś oszacować. W latach przedpandemicznych pątników było ok. 10 tys. Trudno ocenić, czy frekwencja będzie w tym roku podobna - dodaje. ks. Płukaraki. Przekonuje, że decyzja będzie podjęta w ostatnich dniach przed pielgrzymką i udostępniona w serwisach internetowych w tym na www.ppw.gosc.pl.

Gdyby pielgrzymka miała jeden nurt, wówczas trzeci postój odbędzie się w Wysokim Kościele, ale gdyby potrzebny był podział to część grup uda się w stronę Trzebnicy przez Brochocin.

Msza św. na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej rozpocznie się przy ołtarzu polowym obok bazyliki trzebnickiej o 16.30. Będzie jej przewodniczył biskup pomocniczy katowicki Adam Wodarczyk.

Powrót z Trzebnicy jest możliwy na kilka sposobów. Specjalny szynobus Kolei Dolnośląskich odjedzie z dworca kolejowego o 18.45 (bilety do nabycia w punktach informacyjnych na trasie), natomiast w pobliżu miejsca Mszy św. zostaną podstawione autobusy PKS (bilety do nabycia u kierowców). Organizatorzy zachęcają również do organizowania powrotu indywidualnie.

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze