Dawajmy się usprawiedliwiać Jezusowi

W lesie za Dabrową odbyło się nabożeństwo pokutne. Słowem podzielił się bp Maciej Małyga.

2022-08-08

Bp Maciej zauważył, że dobra kawa lub inny ulubiony napój, smakują lepiej po spowiedzi. - Dla człowieka pojednanego z Bogiem, a przez to i z innymi ludźmi, wszystko wygląda inaczej - świat wygląda piękniej, droga idzie szybciej, chleb smakuje lepiej, muzyka lepiej brzmi. Człowiek pojednany - jak mówi Księga Rodzaju - ma twarz podniesiona jak Abel, a człowiek niepojednany ma twarz kainową, zapadniętą - mówił.

Tłumaczył, że grzech jest prawdziwą siłą, jakby fizyczną, ale tak samo prawdziwą siłą jest łaska. Przekonywał, że grzech naprawdę niszczy, truje i odbiera siły całemu człowiekowi, a łaska je przywraca. - Zapomnieć o grzechu to jakby niewolnik, który zapomina o swoich kajdanach. Ciągle je nosi, obiektywnie mu przeszkadzają, ale on nie zwraca na nie uwagi. Pan Jezus nazywa to zatwardziałością serca. Trzeba więc samego siebie przekonać o grzechu, ale oczywiście po to, by niewolnik najpierw swe kajdany odkrył, a potem dał się uwolnić - dodał.

Przypomniał, że w odczytanym fragmencie Ewangelii Pan Jezus mówi, że nie przyszedł powołać sprawiedliwych, lecz grzeszników. - To zdanie zawsze mnie dziwiło, ale odpowiedź jest prosta - nie ma sprawiedliwych. Nikt nie wypełnił całego prawa - nakazów i zakazów. Prawo było ciężarem - jarzmem ciężkim i gorzkim, nie do zniesienia. Człowiek zatem nie mógł więc siebie usprawiedliwić, czyli wypełnić prawa, a przez to być uczciwym i zasłużyć na zbawienie. Zrobić mógł to tylko Bóg - nauczał.

W mocy ducha przekonujemy świat i siebie o grzechu, ale robimy to, aby dać się z niego wyzwolić, być człowiekiem pojednanym najpierw przez sakrament pokuty i pojednania, a potem przez życie w łasce. Podkreślił, że przez to nabożeństwo chcemy zachęcić siebie do sakramentu. Będziemy się modlić za tych wszystkich, którzy zaraz do niego przystąpią i za tych, którzy mają z nim trudności. - Bóg jest Bogiem wielkiej miłości. Nie dajmy się więc oszukać, że jesteśmy sami z siebie sprawiedliwi, ale dawajmy się usprawiedliwiać Jezusowi.

Posłuchaj całego kazania:

 

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze

 • 27.09.2022
  "Idziemy razem" do św. Jadwigi

  Pielgrzymka trzebnicka coraz bliżej. Do grobu św. Jadwigi Śląskiej wyruszymy już 15 października. Ruszcie z nami!

 • 12.08.2022
  #NaSzlakuDoMaryi2022 - odc. 10

  Powstał jeszcze jeden odcinek vloga #NaSzlakuDoMaryi2022. Niech będzie inspiracja do wirtualnego powrotu na pielgrzymkowy szlak. A co w odcinku? O autobusowej pokusie, znów o jedzeniu, o propagandzie oraz wspomnienie z prezentacji w Kluczborku. Zapraszamy.

 • 12.08.2022
  Pieszo do Matki Bożej Otynijskiej

  W Uroczystość Wniebowzięcia NMP wyruszy z Namysłowa do Ligoty Książęcej piesza pielgrzymka. 16-kilometrową trasę w ostatnich latach pokonywało nawet ok. 400 osób.

 • 12.08.2022
  "Chrystus jako pierwszy" po raz czwarty

  Już po raz czwarty, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na trasę pielgrzymkową wyruszy Parafialna Piesza Pielgrzymka do Brzezinki. To może być wspaniała "dogrywka" do zakończonej 10 sierpnia Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

 • 11.08.2022
  Klerycy oddali się Maryi

  50. Pielgrzymka Kleryków MWSD na Jasną Górę odbyła się w tym roku w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Klerycy zostali w Częstochowie trochę dłużej i właśnie 11 sierpnia zakończyli swój pątniczy wysiłek.

 • 11.08.2022
  Wszystkie zdjęcia w jednym miejscu

  Zdjęć jest łącznie kilka tysięcy. Palec Karola Białkowskiego wydaje się wciąż opuchnięty... Teraz przyszedł czas na pątników, którzy wrócili już z Jasnej Góry na znalezienie siebie, znajomych i wspomnienie dobrego czasu.

 • 11.08.2022
  PPW 2022. Idziemy razem

  Na tej drodze spotkaliśmy Kościół, który jest piękny , bo Pan jego piękno odsłonił - mówił bp Maciej Małyga na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.