Bóg akceptuje zuchwałość pragnień człowieka

To już drugi dzień 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Rozpoczęła go Msza św. w bazylice trzebnickiej pw. św. Jadwigi Śląskiej.

2022-08-03

Bp Maciej Małyga w homilii zwrócił uwagę, że kobieta kananejska przyszła do Jezusa wbrew uczniom. - Co więcej, ta kobieta przychodzi wobec milczenia Jezusa. Nie odezwał się ani słowem. Czym jest to milczenie Boga? - pytał.

Zwrócił uwagę, że jest ono prawdopodobnie doświadczeniem każdego z nas. Gdy wołamy "ulituj się", a odpowiedzią jest milczenie. - Milczenie Boga nie jest powiedzeniem „nie” człowiekowi, to czekanie odwiecznej Miłości aż objawi się wiara człowieka, moc jego pragnienia. Ile razy myślimy, ze Bóg milczy, nie słucha i nie odpowiada. Dzisiejsza Ewangelia uczy nas, że przez to milczenie, oczekiwanie Boga ma się pokazać moja wytrwałość, moc mego pragnienia oczyszczona przez czekanie Boga a także rodzaj tego pragnienia – czego ono dotyczy - mówił.

Jednak w końcu Bóg odpowiada kobiecie. - Czekający w milczeniu Bóg akceptuje zuchwałość pragnień człowieka, gdy te pragnienia leżą w linii Jego woli chociaż ją wyprzedzają lub potęgują - przekonywał. Zauważył, że przecież Bóg chciał nawrócenia pogan, chciał ich w Kościele, ale najpierw mieli nawrócić się Żydzi.

Kananejka wyprzedziła pragnienie Jezusa, które miał w sercu. Zapragnęła już teraz tego, co On chciał później. Zatem dzisiaj słyszysz nie tylko „przyjdź”, ale również „pragnij”. Pragnij tego, co On - zakończył.

Posłuchaj całej homilii:

Dziś pielgrzymi dotrą do Oleśnicy.

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze

 • 27.09.2022
  "Idziemy razem" do św. Jadwigi

  Pielgrzymka trzebnicka coraz bliżej. Do grobu św. Jadwigi Śląskiej wyruszymy już 15 października. Ruszcie z nami!

 • 12.08.2022
  #NaSzlakuDoMaryi2022 - odc. 10

  Powstał jeszcze jeden odcinek vloga #NaSzlakuDoMaryi2022. Niech będzie inspiracja do wirtualnego powrotu na pielgrzymkowy szlak. A co w odcinku? O autobusowej pokusie, znów o jedzeniu, o propagandzie oraz wspomnienie z prezentacji w Kluczborku. Zapraszamy.

 • 12.08.2022
  Pieszo do Matki Bożej Otynijskiej

  W Uroczystość Wniebowzięcia NMP wyruszy z Namysłowa do Ligoty Książęcej piesza pielgrzymka. 16-kilometrową trasę w ostatnich latach pokonywało nawet ok. 400 osób.

 • 12.08.2022
  "Chrystus jako pierwszy" po raz czwarty

  Już po raz czwarty, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na trasę pielgrzymkową wyruszy Parafialna Piesza Pielgrzymka do Brzezinki. To może być wspaniała "dogrywka" do zakończonej 10 sierpnia Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

 • 11.08.2022
  Klerycy oddali się Maryi

  50. Pielgrzymka Kleryków MWSD na Jasną Górę odbyła się w tym roku w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Klerycy zostali w Częstochowie trochę dłużej i właśnie 11 sierpnia zakończyli swój pątniczy wysiłek.

 • 11.08.2022
  Wszystkie zdjęcia w jednym miejscu

  Zdjęć jest łącznie kilka tysięcy. Palec Karola Białkowskiego wydaje się wciąż opuchnięty... Teraz przyszedł czas na pątników, którzy wrócili już z Jasnej Góry na znalezienie siebie, znajomych i wspomnienie dobrego czasu.

 • 11.08.2022
  PPW 2022. Idziemy razem

  Na tej drodze spotkaliśmy Kościół, który jest piękny , bo Pan jego piękno odsłonił - mówił bp Maciej Małyga na zakończenie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.