39. Piesza Pielgrzymka Wrocławska pod hasłem "Ożywiciel"

Uczestnicy PPW2019 wyruszą w drogę na Jasną Górę 2 sierpnia. Przewodnicy grup postanowili na pierwszym spotkaniu organizacyjnym, że tematyka, zgodnie z hasłem roku duszpasterskiego, będzie dotyczyć Ducha Świętego.

2019-06-26

Przewodnicy początkowo rozważali dwa kierunki tematyczne, które mogłyby stać się myślą przewodnią tegorocznego pielgrzymowania. Ostatecznie uznali, że rozważania o Duchu Świętym, realizowane m.in. w ubiegłym roku nie zostały wyczerpane. Ostatecznie tegoroczne konferencje zbudowane będą wokół hasła "Ożywiciel".

- Nie jestem zaskoczony wyborem księży przewodników - mówi ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski, główny przewodnik PPW. - Według "Credo" - Ożywiciel - to pierwsze imię Ducha Świętego. Mnie również bardzo się podoba. Ja myślałem bardziej o tym, by podkreślić "moc" (w nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego "W mocy Bożego Ducha" - przyp. red.), ale wszystko, co jest ożywione, powstało właśnie "z mocy". "Ożywiciel" to hasło w punkt.

- Zaczynamy tak wcześnie, bo zależy nam na tym, by nasze rekolekcje w drodze były jak najlepiej przygotowane zarówno od strony logistycznej, jak i przede wszystkim duchowej - zaznacza ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika. Zwraca uwagę, że w tych duchowych kwestiach wskazówką do przygotowań są wskazania Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku podstawą do poznawania Ducha Świętego będzie "Credo"

Bardzo ważnym zadaniem, które stoi zarówno przed kapłanami, jak i świeckimi zaangażowanymi w organizację PPW, jest odpowiednie dobranie miejsc przejścia, noclegu, ale również poszczególnych postojów w trakcie pielgrzymki. - W ostatnich latach doświadczaliśmy ogromnych upałów. Dlatego podjęliśmy decyzję, by nie narażać pielgrzymów na ostre słońce podczas Mszy św. w Blachowni, o przeniesieniu jej na stałe do lasu za miejscowością Cisie.

Podczas spotkania debatowano również m.in. o używaniu smartfonów podczas drogi. - Z jednej strony musi być możliwość ich używania, zdajemy sobie z tego sprawę, ale z drugiej naszym zadaniem jako przewodników jest uwrażliwianie, że pielgrzymka to rekolekcje, podczas których potrzebujemy ciszy zarówno tej realnej, jak i na przykład medialnej, czyli "wyłączenia się ze świata" - dodaje ks. Płukarski.

Cisza to było chyba najczęściej... wypowiadane słowo podczas spotkania organizacyjnego. Kapłani - również w odpowiedzi na potrzeby wynikające z przeprowadzonych w ubiegłym roku ankiet - ustalili, że będzie jej więcej. Cisza poprzedzi każdą Mszę św., będzie po Komunii podczas każdej Eucharystii.

Ks. T. Płukarski odnosi się też konkretnie do wyników ankiet. Podkreśla, że zwłaszcza te odpowiedzi, które usprawnią kwestie organizacyjne i poprawią komfort pielgrzymów. - Chodzi np. o zwiększenie liczby toalet czy takie zmiany programu, by drugiego dnia Msza św. wypadała w takim momencie, gdy po otwartej przestrzeni, ze względu na upał, nie da się iść. Stąd rozważamy, by tego dnia nie było Eucharystii w Trzebnicy, ale w Jaksonowicach. Te ustalenia ostatecznie jeszcze przed nami, ale staramy się spojrzeć na każdą kwestię i rozważyć, czy robimy wszystko, by była ona rozwiązana w sposób jak najbardziej przyjazny pielgrzymom.

Kolejne spotkanie przewodników zaplanowano wstępnie na 29 kwietnia.

Plan Mszy św. w intencji PPW i pielgrzymów w katedrze wrocławskiej:

  • 11 marca o 18.30 - przewodniczy ks. Aleksander Radecki (przewodnik gr. 16 "duchowej"),
  • 8 kwietnia o 18.30 - przewodniczy ks. Łukasz Romańczuk (przewodnik gr. 14),
  • 20 maja o 18.30 - przewodniczy o. Oskar Maciaczyk (przewodnik gr. 15),
  • 10 czerwca o 18.30 - przewodniczy ks. Daniel Solarz (przewodnik gr. 6),
  • 8 lipca o 18.30 - przewodniczy ks. Marek Leśniak (przewodnik gr 21).

Aktualności

SKLEP GOŚCIA POLECA

Najnowsze